4 Adımda Doğru Gıda Takviyesi Nasıl Seçilir?

4 Adımda Doğru Gıda Takviyesi Nasıl Seçilir?

Gıda takviyelerinin, günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine ek olarak ya da alternatif olarak kullanımı artmış durumdadır. Peki herkes gıda takviyesi kullanabilir mi? Doğru gıda takviyesi nasıl seçilmeli? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı 5 Adımda Doğru Gıda Takviyesi yazımızda.

 

1. Tercih ettiğiniz gıda takviyesinin formuna dikkat edin.

Gıda takviyesi ya da diğer adıyla besin takviyesi pazarı oldukça genişlemiştir ve böyle olunca da önümüze oldukça fazla sayıda seçenekte çıkmaktadır. Örneğin; Vitamin C içeren takviye edici gıda almak istiyorsunuz ama C’nin birden fazla formu bulunmakta. Hangisi sizin için uygun? Ya da bu formları incelediğiniz mi? Ürün tercih etmeden önce mutlaka formlarını öğrenin, inceleyin ve kullanım amacınıza en uygun formu seçin.

 

2. Gıda takviyelerinde bulunan bileşenlerin değerini inceleyin.

Vücudumuzun ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineral değerlerini inceleyin. Örneğin; x üründe bulunan tip 2 kolajenin bir tabletinde 10 mg kolajen bulunmaktadır, y ürününün bir tabletinde ise 40 mg kolajen bulunmaktadır. Hangisi sizin ihtiyacınıza en uygun? Bu vb. soruların yanıtını verdikten sonra tercihiniz doğrultusunda size en uygun bileşen değerine karar verin.

 

3. Ürünün saklanma koşullarını öğrenin.

İlaçlarda, besinlerde olduğu gibi gıda takviyesi ürünlerinin de saklanma koşulları birbirinden farklıdır. Şişe içerinde bulunan ürünler oda sıcaklığında saklanırken, sıvı formda olan ürünler çoğu zaman soğuk ortamda bekletilmelidir. Kullanım şeklinize en uygun saklanma koşuluna sahip gıda takviyesi ürününe karar verdikten sonra doğru ürünü tercih edebilirsiniz.

 

4. Kronik rahatsızlığınız ya da alerjik durumunuz varsa gıda takviyesi ürünün içeriğini inceleyin ve hekiminize danışın.

Gıda takviyesi kullanımı oldukça artmış durumdadır, ve tabii ki buna paralel olarak da bilinçsiz tüketim de arttı. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız ya da alerjik durumunuz bulunuyorsa gıda takviyesi ürünlerinin içeriğini mutlaka inceleyin ve hekiminize danışın. 

Etiketler: gıda takviyesi,sağlıklı yaşam için
Kasım 13, 2019
Listeye dön