C Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

C Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

C Vitamini bileşeninin vücudumuz tarafından üretilemediğini biliyor musunuz? gibi bilmeniz gereken daha birçok bilgiyi “C Vitamini Hakkında Bilmeniz Gerekenler” yazımızda derledik. 

 

1. C Vitamini diğer adıyla “askorbit asit” olarak bilinmektedir.

Suda eriyen ve ekşi tatta olan bir vitamin türüdür. Ayrıca ısıya karşı oldukça dayanıksızdır. Bu arada “kış aylarının favorisi” denince de akla hemen tabii ki de C Vitamini geliyor.

 

2. Günlük alınması gereken C Vitamini miktarı 75-90 mg’dır.

C, vücut tarafından üretilmediği için günlük olarak dışarıdan besinler ya da gıda takviyesi desteği ile alınmalıdır. Çocukluk, hamilelik ya da emzirme dönemlerinde ve hastalık dönemlerinde vücudun ihtiyacı olan C’nın tüketim oranı oldukça artmaktadır. 

 

3. C vücudumuzda depolanamaz.

C suda eriyen bir vitamin türü olduğu için vücudumuzda depolanmıyor ve bu da C’yi her gün besinler ya da besin takviyeleri aracılığıyla tüketmemizi gerektiriyor. C’yi tüketmeyi sakın unutmayın. 

 

4. Bağışıklık desteği denince akla ilk gelen vitaminlerden biri C vitaminidir.

Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı, halsizlik, grip gibi durumlarda hemen hemen herkesin eli turunçgiller arasında yer alan meyvelere gidiyor. Bunun sebebini de açıklamak oldukça basit: Turunçgiller, C yönünde oldukça zengindir. 

Her gün düzenli olarak C tüketerek, bağışıklık sistemini destekleyebiliriz. Böylece olumsuz hava koşullarında ya da kalabalık ortamlarda yaşayabileceğimiz olumsuz etkilerin etkisini en aza indirebiliriz.

 

5. Vücudumuzda bulunan kolajenin üretimini arttırır.

Cildimizde ya da vücudumuzda meydana gelen yaraların iyileşme sürecinin hızlanması için günlük C tüketimine dikkat etmeliyiz. Çünkü yeterli miktarda C tükettiğimizde vücudumuz aynı paralelde kolajen üretmeye başlayacaktır. Vücudun kolajen miktarının yeterli olması da yaraların iyileşme sürecine olumlu etki etmektedir.

Kolajen ve vitamin C birbirinden ayrılmayan iki önemli bileşendir. Vücudun yeterli miktarda kolajen üretmesini istiyorsanız; her gün mutlaka C tüketmelisiniz.

 

6. C vitamini vücudumuz için önemli bir antioksidan görevi görür.

Vücudumuza zarar veren radikallerin olumsuz etkisini engellemek için C’yi hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

 

Gün içinde sağlıklı beslenme düzeni ve beslenmeye ek olarak kullanacağınız Vitamin C takviyeleri ile siz de günlük C ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Etiketler: c vitamini,bağışıklık desteği,kadın sağlığı
Nisan 08, 2020
Listeye dön